ÚVAHA: Nechme děti být dětmi

9. března 2013 v 22:41 | Elliette
Známe to jistě všichni. Ať už z pohledu rodiče, dítěte, sourozence, prarodiče, nebo jen když jdete s kamarádkou na procházku a ona s sebu vezme svého malého syna. Zatímco ostatní rodiny s dětmi si až idilicky poklidně hrají a užívají si jarního počasí, vaše dítko stále jen zlobí a je někým okřikováno. Nebo vezmete mladšího brášku na prolézačky a zatímco ostatní děti si klidně hrají aniž by museli jejich rodiče být ve střehu více, než je nutné, vy odcházíte s vykřičenými hlasivkami protože: ON leze po výškách, ON vyjíždí na tříkolce všechny kaluže, ON má boty plné písku, ON si klekne do bláta a právě ON dělá všechno možné, jen ne to, co by měl. A tak křičíte, nadáváte, běháte a přijdete si už jako naprostý idiot. Vysvětlujete dítěti, proč je neslušné dloubat se v nose, proč si musí před jídlem mít ruce, nebo se ho snažíte naučit aby si každé ráno ustlal postel. A on se stále nepoučí a vy stále křičíte, nadáváte a vysvětlujete. Nekonečný kolotoč ničení vlastních nervů a trpělivosti.


Jistě, je samozřejmé, že musí dítě znát určité hranice tak, aby své dětství přežilo ve zdraví. Je důležité aby Vás od mala respektovalo. Ale mnoho rodičů zřejmě chápe slovo 'respekt' po svém. Nevím, zda je novým trendem vychované dítě, ale mám pocit, že dnešním rodičům více záleží na tom, co si o nich myslí ostatní rodiče, než na tom, co si myslí jejich dítě. Něteří se až bojí s dítětem vyrazit na veřená místa jako např. restaurace. Jen proto, že se jejich dítko neumí chovat. Ale přiznejme si - byli jsme jiní? Záleželo nám tehdy na tom, jestli nám ukápne trocha kečupu na triko? Vadilo nám, že jsme hlasití a všichni se soustředí jen na nás? A přesto jsme vyrostli, tak jak jsme vyrostli a v určitém věku jsme si to nakonec nechali vysvětlit. Ale uznejte, že pětileté dítě toto skutečně nepochopí.

Pro co jiného to dělat, když ne pro spokojenost naše dítěte? Pro nás. Pro své nervy. Pro vlastní radost z radosti dítěte. I když budete na dítě sebevíc křičet aby se neumazalo, tak to budete muset prát. A možná až nebude moct vaše holčička nosit své oblíbené tričko, protože je špinavé, tak si bude dávat pozor. Až se jí spolužáci budou smát, pak pochopí, proč má být čistotná. Tím že se budete vyvarovat veřejným místům, tím své dítě nenaučíte, jak se na takových místech chovat.

Někdo by se mohl milně domnívat, že bych chtěla děti rozmazlovat. To v žádném případě. Děti by vás měli respektovat. Ovšem v respektu je i opora, láska a porozumění. Je to také určitá dávka tolerance a trpělivosti. Chtějte po dětech určitou odpovědnost a určité chování, ale chtějte to po nich tak, jak je úměrné jejich věku a jejich možnostem. Nestresujte je ani sebe něčím, co je stejně naprosto zbytečné. Veďte je, vychovávejte a směrujte. Ale nechte je růst a být dítětem. Vždyť lepší období svého života už nezažijí.

A pamatujte - nikdo nikdy nebude vědět lépe než vy, jak vychovávat svoje děti. Vychováváte je pro sebe a pro ně, ne pro ty kolem, kteří jen znechuceně koukají. Dejte dětem prostor být dětmi a podporujte je v tom, co mají rádi.

Vaše Elliette
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Melanie Melanie | Web | 10. března 2013 v 1:54 | Reagovat

Hezký článek. Já děti zatím v nejbližších 15 letech nechci. A je dost možné, že je nebudu chtít nikdy. Myslím, že bych se o ně nebyla schopná postarat, nebyla bych ochotná podřidit se jim.

Jinak tričko s vlastním potiskem by stálo okolo 400 Kč, potisk stojí 80 Kč :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama